Lost in translation? HR Business partner (HRBP) i en skandinavisk kontext: Att balansera strategiska ambitioner och operativa krav

För lite drygt ett decennium sedan infördes HRBP-rollen i svenska företag och organisationer. Tanken var att rollen som HRBP skulle fungera som en länk mellan ett företags HR-funktion och de chefer som till största del utför organisationens HRM-arbete. Men hur fungerar transformationen av HR-funktionen och HRBP-rolllen i praktiken? Mellan operativa uppgifter och strategiska ambitioner?

Tillfällen
13 maj 13:30 - 15:00
Digitalt via Teams

Vi har glädjen att bjuda in dig till en insiktsfull digital föreläsning om HRBP-rollen (Human Resources Business Partner). Föreläsningen bygger på Agneta Hälls uppmärksammade artikel, Lost in Translation: The Human Resource Business Partner in a Scandinavian Context, publicerad i den ansedda tidskriften Nordic Journal of Working Life Studies.

Om Agneta häll

Agneta Häll är doktorand vid Centrum för Global HRM (CGHRM) vid Göteborgs universitet. Hon har en lång karriär inom HR, både som chef och HR-konsult. Hennes forskning fokuserar på hur HRT-modellen fungerar i praktiken samt de utmaningar som HR Business Partner-rollen står inför i skandinaviska organisationer.
I Akademikerförbundet SSRs bok Med empati och strategi: en antologi om HR och framtiden (2024) medverkar Agneta Häll tillsammans med professor Stefan Tengblad i det första kapitlet.

För vem?

Föreläsningen är öppen för Akademikerförbundet SSRs medlemmar och för en intresserade allmänhet.

Var

Digitalt via teams. Deltagarlänk skickas ut några dagar innan föreläsningen.

Föreläsningen spelas in och finns tillgänglig i två veckor efter avslutad sändning. Separat länk till inspelningen skickas ut efteråt till de som anmält sig till föreläsningen.

Anmäl dig här senast den 12 maj.

Välkommen!