- Om Akademikerförbundet SSR
- Värdegrund
Organisation
Historia
Press- Remissvar
- Rapporter och undersökningar
Internationellt arbete
Solidaritetsfonden- Fackligt Center för papperslösa
Uppdrag Välfärd- Individ och Samhälle
- Kalendarium
- Arkiv
- › Aktuellt & nyheter
- Pressmeddelanden
- Rapporter och undersökningar
- Remissvar
Oenighet inom M om a-kassan framkom under Akademikerförbundet SSRs seminarium
Artikel införd i SvD Näringsliv 2010-07-09
2010-07-09 | Uppdaterad 2010-12-27
Moderaten Hillevi Engström, ordförande för riksdagens arbetsmarknadsutskott, är kritisk till modellen med stora skillnader i avgiften till a-kassan som regeringen har infört.
– Jag tycker inte att det verkar vara rätt recept, sade hon vid ett seminarium i Almedalen igår.
Debatten, som arrangerats av Akademikerförbundet SSR, gällde hur en framgångsrik arbetsmarknadspolitik ser ut. Åsikterna gick som väntat isär, med skarp kritik mot regeringens arbetslinje från socialdemokraten Luciano Astudillo, som sitter i arbetsmarknadsutskottet.
– Jag håller med raden av tunga ekonomer. Strategin att göra människor otrygga och fattiga betyder inte med automatik att fler får jobb, sade han.
Men han berömde en insats, konstruktionen av nystartsjobben, och kom också med självkritik.
– Vi hade för starkt fokus på a-kassan och borde ha haft en politik för att skapa fler jobb.
Hillevi Engström försvarade regeringens arbetsmarknadspolitik, men stack också ut hakan. Hon var kritisk mot det nya avgiftssystemet i a-kassan. Det innebär att medan anställda på hotell och restauranger betalar 430 kronor i månaden är avgiften bara 90 kronor för akademiker.
Det är inte rätt recept, ansåg Hillevi Engström.
– Jag tycker inte att det verkar vara rimligt, sade hon och förklarade att hon kommer att försöka påverka utformningen av avgifterna.
Efter debatten säger Hillevi Engström till SvD Näringsliv att hon har mött mycket kritik mot avgifterna vid arbetsplatsbesök.
– Det är svårt att förklara varför till exempel en akademiker som är musiker har mycket högre avgift än andra akademiker. Och om något är svårt att förklara så att det blir förståeligt så finns det skäl att se över reglerna, säger hon.
En viss skillnad i avgifterna till a-kassan bör det vara, anser Hillevi Engström, beroende på hur hög risken för arbetslöshet är.
– Frågan är hur stor skillnaden ska vara. Man måste kunna försvara det inför de som är medlemmar i a-kassan, säger hon.
Teorin bakom modellen är att grupper med hög risk för arbetslöshet ska hålla tillbaka sina lönekrav. Finansminister Anders Borg beskriver det som ett viktigt verktyg för att styra lönebildningen.
Hillevi Engström vill inte kommentera finansministerns inställning, men tycker att det finns anledning att reagera på den starka kritik som har kommit fram.
– Det är rimligt att reflektera och inte bara avfärda kritiken med att det finns teori bakom, säger hon.
Under debatten förklarade Hillevi Engström också att hon vill se en uppmjukning av regeln att insatser för unga arbetslösa sätts in först efter tre månader. De rödgröna, som döpt det till ”aktivitetsförbud”, planerar att riva upp regeln efter en valseger.
De flesta unga kan börja söka jobb själva, men en mindre grupp behöver snabba insatser, anser Hillevi Engström.
– De behöver få en åtgärdsplan redan vid första besöket på arbetsförmedlingen. Annars kanske de aldrig gör ett andra besök, säger hon till SvD Näringsliv.
CECILIA AXELSSON
cecilia.axelsson@svd.se





