Expandera
Bli medlem  Logga in      

- Välkommen till facket Anesa Ivankovic! Du är Akademikerförbundet SSRs medlem nummer 60 000

2011-03-09  |  Uppdaterad 2011-03-11

- I dagarna passerade förbundet 60 000 medlemmar. En fantastiskt glädjande siffra. Vi välkomnar Anesa Ivankovic som blir medlem nummer 60 000. Anesa Ivankovic är samhällsvetare och arbetar som administratör på Lernia i Göteborg, säger förbundssekreterare Tore Bengtsson.

 Under föregående år ökade Akademikerförbundet SSR mest av Saco-förbunden. Antalet medlemmar i vårt förbund ökade med 5,8 procent under 2010. På tre år har förbundet ökat med 7 000 medlemmar.

Förbundet blir yngre med åren. Antalet medlemmar i åldersgruppen 20-29 år har ökat med 50 procent de senaste fem åren.

- Vi är glada att så många väljer det fackliga medlemskapet och särskilt glädjande är det att så många yngre väljer att gå med. Resultatet beror bland annat på att vi är ett fackförbund som arbetar med både fackliga och professionella frågor. Vi har också en mycket framgångsrik studentverksamhet fortsätter, Tore Bengtsson.

- Akademikerförbundet SSRs stora engagemang i samhällspolitiken är också en viktig orsak till medlemsökningen, avslutar Tore Bengtsson.

För ytterligare information kontakta Förbundssekreterare Tore Bengtsson på telefon 0708-15 44 27 och Anesa Ivankovic på telefon 072-25 46 272.

Dela
Pressmeddelande, Pressmeddelande + aktuellt
Datum
Nytt avtal klart för Visions och Akademikerförbundet SSRs medlemmar
2012-05-17
Anita Davidsson, sjukhuskurator från Skellefteå, omvald som ledamot i Akademikerförbundet SSRs förbundsstyrelse
2012-05-13
Evert Blohmé, ekonom från Helsingborg, omvald som ledamot i Akademikerförbundet SSRs förbundsstyrelse
2012-05-13
Niklas Eldholm, frivårdsinspektör och fackligt ombud inom Kriminalvården i Örebro, omvald som ledamot i Akademikerförbundet SSRs förbundsstyrelse
2012-05-13
Alexander Ramsing, socialsekreterare från Nybro och Lessebo, omvald som ledamot i Akademikerförbundet SSRs förbundsstyrelse
2012-05-13
Pelle Rödin, samhällsvetare från Stockholm, ny ledamot i Akademikerförbundet SSRs förbundsstyrels
2012-05-13
Marie Stenmark, socialsekreterare från Sundsvall, ny ledamot i Akademikerförbundet SSRs förbundsstyrelse
2012-05-13
Chris Christensen, förvaltningssocionom och VD för Lydiagården i Höör, ny ledamot i Akademikerförbundet SSRs förbundsstyrelse
2012-05-13
Jenny Ek, socionom från Borås, ny ledamot i Akademikerförbundet SSRs förbundsstyrelse
2012-05-13
Anne-Lie Bygdén, skolkurator från Lycksele, ny ledamot i Akademikerförbundet SSRs förbundsstyrelse
2012-05-13