Expandera
Bli medlem  Logga in  

Avtalsrörelse 2012

Arbetet med avtalsrörelsen är i gång. Av arbetsmarknadens cirka 650 kollektivavtal ska 560 omförhandla under 2012. Först ut i avtalsförhandlingarna har varit parterna inom industrin. Avtalen inom industrin har nu löpt ut och parterna har inte kommit överens om ett nytt avtal. Opartiska ordföranden försöker nu hitta lösningar som kan accepteras av parterna så att ett nytt avtal kan träffas.

Förbundet arbetar nu för fullt med yrkanden för att förbättra situationen för våra medlemmar både på privat sektor och offentlig sektor. Vi vill skapa så bra förutsättningar för våra medlemmar som möjligt. Det behöver det göras krafttag för att förbättra löneläget och villkoren för våra medlemmar. Det behöver skapas bättre möjligheter för våra medlemmar att kunna påverka sin lön i större utsträckning och möjligheter för att påverka andra anställningsvillkor utifrån medemmens egna behov.

I beredningsarbetet av kommande yrkanden har Akademikerförbudndet SSR´s förhandlingsråd haft sitt möte den 30 november för att diskutera erfarenheter av den gångna avtalsperioden och förslag på kommande yrkanden. Förhandlingsrådet´s representanter utses ifrån förbundets regionföreningar och är rådgivande till förbundsstyrelsen som fastställer förbundet´s slutliga yrkanden.

Förbundet kommer att pressentera sina krav på kommande avtal och växla yrkanden med Sveriges Kommuner och Landsting i slutet på december och under våren förhandla lön och villkorsavtal för sektorn.  

Inom den privata sektorn är förbundet part på ett stort antal kollektivavtal. Många kollektivavtal löper ut under tidig vår och kommer att börja förhandlas efter årsskiftet. Avtalen där vi är part eller är involverade i löneförhandlingsdelegationsarbete kommer att finnas tillgängliga på vår hemsida. Information rörande det aktiva förhandlingsarbetet kommer fortlöpande att pressenteras på vår hemsida.

Med vänliga hälsningar

Markus Furuberg
Förhandlingschef